Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Podstawowe parametry ważne przy zakupie okien

Przygotowując się do zakupu okien powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, kolor czy cenę. Dobrze, byśmy orientowali się również jakie są podstawowe parametry okienne i o czym nas informują. Poniżej przedstawiamy informację na temat najważniejszych parametrów, które powinny być sprawdzone przed zakupem okien.

Uw – współczynnik przenikania ciepła dla całego okna

Mówiąc najprościej mówi nam o tym ile ciepła „ucieka” nam z domu przez stolarkę okienną. Dokładniej rzecz ujmując, określa on ilość ciepła (energii) przenikającej przez 1 metr kwadratowy okna przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia wynoszącej 1 K (1K = 1°C). Zatem im niższy współczynnik, tym lepiej, gdyż mniejsze są wtedy straty energii. Można przyjąć, że współczynnik Uw poniżej 1,0 W/(m2K) jest już wartością bardzo dobrą. W przypadku domów pasywnych osiąga się wartości nawet do 0,5 – 0,6 W/(m2K). Na wartość tego współczynnika wpływają takie wartości jak Ug (przenikalność cieplna szyby), Uf (przenikalność cieplna profilu okiennego) oraz rodzaj ramki międzyszybowej.

Ponieważ klienci bardzo zwracają uwagę na współczynnik Uw należy uważać, by otrzymując tę wartość od sprzedawcy była ona porównywalna i nie przekłamywała faktycznych wartości. Uw okna w zależności od jego wymiarów kształtuje się różnie, nawet jeśli zastosowane są te same profile i ten sam pakiet szybowy. Wynika to z faktu, że rama okienna i szyba mają różne wartości współczynników przenikalności cieplnej (Ug – szyba i Uf – profil). W konsekwencji dla okien o mniejszych rozmiarach, np. 1m x 1m proporcjonalnie większą część okna stanowi rama okienna a mniejszą szyba, niż w przypadku okna o wymiarach 2 m x 2m. Jeśli więc w przypadku małego okienka wybierzemy średniej jakości profil o wysokim parametrze Uf, a bardzo dobry pakiet szybowy (niskie Ug) to Uw takiego okna będzie mimo wszystko poniżej naszych oczekiwań. Z reguły pakiety szybowe mają lepsze parametry izolacyjne niż rama, dlatego im więcej szkła w całkowitej powierzchni okna tym zazwyczaj współczynnik Uw będzie lepszy. Standardowo jednak dla porównania wartości Uw stosuje się tzw. okno referencyjne, którego wymiary wynoszą 1,23m x 1,48m.

Istotnym elementem mającym wpływ na ten współczynnik jest rodzaj zastosowanej ramki międzyszybowej/dystansowej. Jest to ramka znajdująca się pomiędzy taflami szkła szyby zespolonej. W zależności od zastosowanego materiału może ona znacznie ograniczyć ucieczkę ciepła z domu. Wskazane jest zastosowanie materiału innego niż aluminium, gdyż aluminium powoduje największe straty cieplne. Nasza firma w standardzie oferuje tzw. ciepłą ramkę, wykonaną z tworzywa sztucznego, która znacząco podnosi komfort cieplny i wpływa korzystnie na ostateczną wartość Uw okna. Więcej na temat „ciepłej ramki” w naszym artykule: „Ciepła ramka – co to takiego?”.

Kolejnym elementem mającym wpływ na wartość Uw okna jest zastosowanie dodatkowej uszczelki, tzw. uszczelki środkowej. Okna w standardzie mają dwie uszczelki, tzw.. uszczelki odbojowe/przylgowe. Uszczelka ta jest więc trzecią uszczelką, która spełnia funkcję dodatkowego izolatora poprawiającego parametry termiczne okna. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć gdzie jest umiejscowiona i jaki wpływ na izolacyjność okna ma uszczelka środkowa zapraszamy do artykułu „Jakie znaczenie ma uszczelka środkowa?

Pamiętajmy jednak, że nawet okno o najlepszych wartościach Uw zamontowane w sposób wadliwy nie spełni odpowiednio oczekiwanej przez nas funkcji i może stracić znacząco swoje właściwości izolacyjne. Naszym klientom oferujemy profesjonalny montaż gwarantujący zachowanie deklarowanych wartości okna.

Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby

Jest to współczynnik analogiczny do współczynnika Uw, z tym, że dotyczy pakietu szybowego zastosowanego w oknie. Im niższa wartość tego współczynnika tym mniejsze straty cieplne. Ponieważ dotyczy on pakietu szybowego, jest on tym ważniejszy im większe okno, a co za tym idzie większą jego część stanowi przeszklenie, a nie rama.

Uf – współczynnik przenikania ciepła dla profilu (ramy okiennej)

Współczynnik, który mówi nam ile ciepła ucieka nam przez ramę okienną – im niższy, tym lepiej. Ma on większe znaczenie przy małych oknach, dla których stanowi proporcjonalnie sporą część całej powierzchni okna.

g – współczynnik przenikalności energii całkowitej szyby (określony procentowo)

Im wyższa wartość tego współczynnika, tym więcej energii słonecznej przenika do pomieszczenia, a więc tym mocniej latem (jak również zimą) będzie się ono nagrzewać. Zbyt niski współczynnik sprawi, że zimą nie będziemy mogli skorzystać z ciepła energii słonecznej, zbyt wysoki z kolei przy dużych przeszkleniach od strony południowej sprawi, że będziemy odczuwali duży dyskomfort w okresie letnim. Dlatego też przy określaniu optymalnego współczynnika g dla przeszkleń należy uwzględnić ich rozmiar oraz orientację wobec stron świata. Przeciętnie współczynnik „g” waha się między 50% a 55%. W oferowanych przez nas w standardzie pakietach szybowych dwukomorowych współczynnik ten wynosi 53%. Stosując szyby przeciwsłoneczne można ten współczynnik znacznie zredukować. Aby uzyskać więcej informacji w tym zakresie zapraszamy do zapoznania się z artykułem: „Rodzaje szyb przeciwsłonecznych”.

Lt – współczynnik przepuszczalności światła

Parametr ten określa właściwości pakietu szybowego, wyrażany jest procentowo i mówi nam o tym ile światła zostaje przepuszczone przez szybę do wnętrza. Im wyższa wartość Lt, tym więcej światła w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że współczynnik ten powinien wynosić 70% lub więcej. W standardowo stosowanych przez nas pakietach szybowych dwukomorowych współczynnik ten wynosi 74%, co daje dużą ilość naturalnego światła słonecznego w pomieszczeniu. Aby uzyskać więcej informacji w tym zakresie zapraszamy do zapoznania się z artykułem: „Rodzaje szyb przeciwsłonecznych”.

Rw – współczynnik izolacyjności akustycznej

Jest to parametr określany w decybelach i mówi nam o tym w jakim stopniu okno będzie chronić nas przed hałasem. Im wyższa wartość tego współczynnika tym lepiej, gdyż oznacza to, że więcej hałasu jest zatrzymywane przez okno, a tym samym mniej trafia do pomieszczenia. Okna o podwyższonym poziomie redukcji hałasu mogą osiągać wartość Rw nawet do 48 dB (jest to już bardzo wysoka wartość). Przeciętnie okna mają wartość Rw około 30dB. W naszej ofercie mamy w większości okna bardzo wysokiej jakości, których Rw waha się średnio między 33 dB a 38 dB. Użycie szyb o podwyższonej izolacyjności akustycznej może mieć znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach, których okna wychodzą na ruchliwą ulicę, tory kolejowe, tory tramwajowe itp. Izolację akustyczną można zwiększyć m.in. poprzez zwiększenie grubości szyb, zastosowanie szyb laminowanych folią PVB lub folią dźwiękochłonną.

 

Jeśli kupujesz okna w Gorzowie Wielkopolskim lub okolicach, jesteś zainteresowany większą ilością informacji w powyższym temacie lub po prostu potrzebujesz porady skontaktuj się z nami (link poniżej). Chętnie podpowiemy, pomożemy, odpowiemy na Twoje pytania. Jesteśmy jednym z najdłużej działających producentów okien w Gorzowie Wielkopolskim jak również w najbliższym regionie. Oferujemy Ci swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie. Zapraszamy!

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel