Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Ciepła ramka – co to takiego?

Ciepła ramka to bardzo istotny elelemtn okna, a dokładniej szyby, który w znaczący sposób wpływa na izolacyjnośc termiczną okna. Czym więc jest ciepła ramka i jaki dokładnie ma wpłwy na właściwości okna?

Szyby zespolone i ramki dystansowe

Aby odpowiedzieć na pytanie co to jest ciepła ramka należy zacząć od odpowiedzi na pytanie czym są szyby zespolone. Szyba zespolona to pakiet składający się z dwóch lub więcej szyb oddzielonych od siebie i uszczelnionych na całym obwodzie procesem zespalania z zastosowaniem m.in. ramki dystansowej, czyli ramki uszczelniającej i łączącej ze sobą dwie sąsiadujące tafle szkła. Między szybami tworzy się tzw. komora międzyszybowa wypełniona zwykle gazem, który poprawia parametry izolacyjne i dźwiękoszczelne szyby. Dlatego też główną zaletą szyb zespolonych jest właśnie skuteczna izolacja termiczna pomieszczenia.

W przypadku szyb zespolonych niezwykle ważna jest ich szczelność – komora międzyszybowa musi być szczelna, gaz nie może wydostawać się z komory, a do środka nie może się dostawać wilgoć. Wilgoć pomiędzy szybami w pakiecie szyb zespolonych oznacza wadę konstrukcyjną. Stosowane przez naszą firmę rozwiązania z wykorzystaniem giętych ciepłych ramek dystansowych gwarantują najwyższą jakość i szczelność pakietów szybowych.

Co to jest “ciepła” ramka?

Ciepła ramka z kolei to nic innego jak wspomniana wyżej ramka dystansowa łącząca szyby w pakiecie szyb zespolonych, przy czym wykonana ze stali szlachetnej bądź izolacyjnego tworzywa sztucznego i spełniająca odpowiednie normy do uznania jej za „ciepłą”. Wiele firm dotychczas stosowało bądź nadal stosuje w tego typu konstrukcjach ramki aluminiowe. Niemniej jednak ze względu na dużą zdolność przewodzenia ciepła przez aluminium ramka taka powodowała straty cieplne na obrzeżach szyby (stanowiła tzw. mostek cieplny). W związku z tym wprowadzono ramki dystansowe produkowane z innego typu materiałów, redukujących przewodnictwo cieplne a tym samym poprawiających parametry izolacyjne okna, takich jak wyżej wspomniany złożony materiał izolacyjny (tworzywo sztuczne) lub stal szlachetna. Ich zastosowanie likwiduje mostek termiczny i poprawia parametry izolacyjne okna.

Kiedy można uznać ramkę za “ciepłą”

Według normy normy PN-EN ISO 10077-1 za krawędź o polepszonych parametrach cieplnych (a więc „ciepłą”) uznać można taką krawędź, której ramka dystansowa spełnia następującą nierówność:

Σ (diλi) ≤ 0,007 W/K

gdzie: di – grubość ścianki materiału; λi – współczynnik przewodzenia ciepła materiału w W/mK

W naszej firmie w standardzie oferujemy okna z ciepła ramką Chromatech Ultra, która zdecydowanie spełnia powyższe kryterium, gdyż wartość Σ (diλi) dla niej wynosi 0,0026 W/K. Ciepła ramka tego rodzaju zapewnienia jak najniższy współczynnik przewodzenia krawędzi okna, przy zapewnieniu doskonałej szczelności szyby zespolonej oraz lepszej estetyki dzięki wyższej płaskości ułożenia ramki na obwodzie.

Ramki Chromatech Ultra:

  • ma górny płaszcz wykonany wyłącznie z tworzywa sztucznego co znacznie podnosi izolacyjność cieplną w porównaniu z ramką wykonaną w całości ze stali nierdzewnej,
  • jest ramką giętą w narożach, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza szyby oraz ucieczce gazu ciepłochronnego z wnętrza szyby,
  • ma dolny płaszcz wykonany z blachy cienkościennej ze stali nierdzewnej co zapewnia dużo wyższą odporność na wypaczenie w stosunku do ramek plastykowych z dolnym płaszczem wzmacnianym folią metalową.

Dostępne kolory ramek dystansowych to: szary RAL 7040, jasno szary RAL 7035, czarny RAL 9004, biały, brąz ciemny RAL 8016, karmel RAL 8003.

Źródło: Pressglass.com

Brąz 8003

Brąz 8016

Czarny 9004

Szary 7035

Szary 7040

Biały

Źródło: Pressglass.com

Proces produkcji szyby zespolonej przedstawia poniższy film:

Źródło: Pressglass.com

Autor: Magdalena Ratajczak

Źródło: Pressglass.com

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel