Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Rodzaje szyb przeciwsłonecznych

Jak powszechnie wiadomo duże przeszklenia w domach wiążą się nie tylko z pięknymi widokami, ale mają również ogromny wpływ na bilans energetyczny naszego domu. Przez okna bowiem wpada światło słoneczne, którego energia nagrzewa pomieszczenia wewnątrz. Zimą jest to zjawisko pozytywne i pożądane, niemniej jednak w okresie letnim bywa męczące, gdyż powoduje wzrost temperatury do bardzo wysokiego poziomu. Ponieważ koszty wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń latem są wyższe niż ich ogrzewanie w okresie zimowym, warto przyjrzeć się rozwiązaniu jakim są szyby przeciwsłoneczne.

Rodzaje szyb przeciwsłonecznych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje szyb przeciwsłonecznych:

  • absorbcyjne – szkło barwione w masie, które w zależności od zabarwienia pochłania mniejszą lub większą część energii słonecznej. Dzięki absorbcji energii pomieszczenia mniej się nagrzewają. W okresie letnim ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń od strony południowej budynku. Tego typu szyby przeciwsłoneczne w pakietach zespolonych stosowane są jako szyby zewnętrzne, gdyż ze względu na absorbcję energii słonecznej silnie się nagrzewają. Szyby te barwione są na kolor niebieski, brązowy, szary lub zielony.
  • refleksyjne – szyby, które podobnie jak szyby absorbcyjne, mają za zadanie ograniczenie przenikania energii słonecznej do pomieszczenia, niemniej jednak są rozwiązaniem bardziej zaawansowanym i działają w zupełnie inny sposób. Ich zadaniem jest odbijanie światła słonecznego, a nie jego absorbcja. Szkła refleksyjne w celu uzyskania właściwego efektu odbicia powlekane są tlenkiem metalu. Szkło refleksyjne jest często wykorzystywane nie tylko dla zachowania właściwego bilansu energetycznego budynku, ale również ze względów estetycznych, gdyż w zależności od zastosowanej powłoki i wybarwienia szkła daje imponujący przy dużych przeszkleniach efekt lustrzanego odbicia. Należy jednak pamiętać, że szkło refleksyjne nie tylko ogranicza przenikanie promieni słonecznych, ale również lekko zaciemnia wnętrze (ogranicza ilość światła wpadającego do pomieszczenia – w zależności od koloru może mniej lub bardziej zaciemniać wnętrze).
  • Selektywne – jest to alternatywa dla szkła refleksyjnego, gdyż jest to szkło odbijające światło słoneczne (wielokrotnie powlekane tlenkami metalu w celu uzyskania właściwego efektu odbicia), ale jednocześnie wpuszczające więcej światła do pomieszczenia niż szkło refleksyjne. Gwarantuje więc niski stopień przepuszczalności energii słonecznej przy jednocześnie wysokiej przepuszczalności światła. Szkło selektywne może być lekko wybarwione lub bezbarwne.

      Parametry szyb związane z energią słoneczną

      Aby dowiedzieć się w jakim stopniu szyba przepuszcza energię słoneczną do pomieszczenia jak również ile światła dostaje się do środka należy zapytać o dwa podstawowe parametry danego pakietu szybowego zastosowanego w oknie:

      • współczynnik g – jest to współczynnik przenikalności energii całkowitej określony procentowo. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym więcej energii słonecznej przenika do pomieszczenia, a więc tym mocniej latem (jak również zimą) będzie się ono nagrzewać. Zbyt niski współczynnik sprawi, że zimą nie będziemy mogli skorzystać z ciepła energii słonecznej, zbyt wysoki z kolei przy dużych przeszkleniach od strony południowej sprawi, że będziemy odczuwali duży dyskomfort w okresie letnim. Dlatego też przy określaniu optymalnego współczynnika g dla przeszkleń należy uwzględnić ich rozmiar oraz orientację wobec stron świata. Przeciętnie współczynnik „g” waha się między 50% a 55%. W oferowanych przez nas w standardzie pakietach szybowych dwukomorowych współczynnik ten wynosi 53%. Stosując szyby przeciwsłoneczne można ten współczynnik znacznie zredukować.
      • Współczynnik Lt – jest to parametr określający przepuszczalność światła. Jest określany procentowo i mówi nam o tym ile światła zostaje przepuszczone przez szybę do wnętrza. Im wyższa wartość Lt, tym więcej światła w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że współczynnik ten powinien wynosić 70% lub więcej. W standardowo stosowanych przez nas pakietach szybowych dwukomorowych współczynnik ten wynosi 74%, co daje dużą ilość naturalnego światła słonecznego w pomieszczeniu.

      Poniżej przedstawiamy dwa filmiki dokładnie omawiające powyższe parametry:

      Źródło: Pressglass.com

      Źródło: Pressglass.com

      Nasza oferta

      W naszej ofercie posiadamy wiele rodzajów szyb absorbcyjnych, refleksyjnych i selektywnych, tak, aby dobrać je odpowiednio do pomieszczenia, w jakim mają być zastosowane. W zależności od rodzaju wybranego szkła powyższe parametry kształtują się w odmienny sposób, dla przykładu:

      • szkło refleksyjne Stopsol Supersilver Clear redukując współczynnik g do 37% jednocześnie uzyskuje wartość współczynnika Lt na poziomie 50%;
      • szkło refleksyjne Stopsol Supersilver Dark Blue (ciemne niebieskie) redukując współczynnik g do 27% jednocześnie uzyskuje wartość współczynnika Lt na poziomie 37%;
      • szkło selektywne Silverstar Combi Neutral 70/35T redukując współczynnik g do 37% jednocześnie uzyskuje wartość współczynnika Lt na poziomie 70%;
      • szkło selektywne Silverstar Combi Neutral 70/40T redukując współczynnik g do 42% jednocześnie uzyskuje wartość współczynnika Lt na poziomie 72%.

      Są to tylko przykładowe rodzaje szyb – po szczegóły zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. link do kontaktu poniżej w stopce.

      Autor: Magdalena Ratajczak

      Źródło: Pressglass.com

      Galeria

      Nasz realizacje

      Panel użytkownika

      Galerie

      Onze nieuwste projecten
      Klantenpaneel

      Gallery

      Our latest projects
      User panel