Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Na czym polega ciepły montaż?

Ciepły montaż, zwany bardziej właściwie warstwowym, ma na celu ograniczenie mostków termicznych, co jednocześnie związane jest ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania, zapobiegnięciem powstawania wokół okien pleśni oraz poprawieniem mikroklimatu pomieszczeń.

Gdzie powstaje mostek termiczny przy klasycznym montażu

Ciepły montaż jest montażem droższym i zajmuje dużo więcej czasu, a do jego wykonania należy zawsze zatrudniać fachowców z doświadczeniem, ponieważ wymaga on zarówno wiedzy jak i precyzji. Montaż warstwowy różni się od „tradycyjnego” pod wieloma względami a przeprowadza się go w celu zminimalizowania strat ciepła przez okna, dlatego bardzo ważny jest tutaj sposób osadzenia ościeżnic oraz ich właściwe uszczelnienie.

Nowoczesne okna są coraz bardziej energooszczędne, o współczynniku przenikania ciepła Uw na poziomie nie wyższym niż 1,1 W/(m2K), natomiast ten sam współczynnik przy oknach do domów pasywnych jest już na poziomie poniżej 0,8 W/(m2K). Ich profile mają „ciepłe” wkładki, a szyby zespolone są w większości potrójnymi pakietami szybowymi i wypełnione najczęściej argonem, sporadycznie kryptonem.

Mocując okna w sposób tradycyjny, w miejscu gdzie styka się okno z murem pojawia się ryzyko powstania mostka termicznego, który negatywnie wpływa na izolację i pogarsza parametry termiczne. Dlatego przy montażu wysokiej jakości okien należy zawsze zadbać o prawidłowy montaż.

Źródło: rehau.com

Czym jest ciepły montaż?

Ciepły montaż to inaczej zastosowanie trójwarstwowego ocieplenia między oknem a murem. Na to ocieplenie składają się:

– wypełnienie przestrzeni między murem a oknem niskoprężną pianką montażową,

– wypełnienie pianką również przestrzeni, gdzie zostały umieszczone kliny montażowe,

– osłonięcie taśmą paroszczelną szczeliny, która znajduje się od wewnątrz między oknem a ościeżem.

– osłonięcie taśmą paroprzepuszczalną szczeliny, która znajduje się od zewnątrz między oknem a ościeżem.

Wykonanie ocieplenia zgodnie z wyżej wymienionymi punktami ma na celu jak najmniejsze wnikanie wilgoci do izolacji, natomiast jeśli już dostanie się jakaś wilgoć do ocieplenia to zadaniem taśmy paroprzepuszczalnej od zewnątrz jest jej uwolnienie.

Dla lepszego zobrazowania tej technologii poniżej krótki filmik o ciepłym montażu:

Właściwości taśm montażowych

– taśmy okienne wewnętrzne (paroszczelne) mają na celu zapobiegać wnikaniu wilgoci i pary wodnej z wewnątrz pomieszczenia w piankę czyli w warstwę ocieplenia. Taśma wewnętrzna może być klejona na ramach okiennych zarówno przed jak i po osadzeniu ich w ościeżach. Zwykle jednak przed osadzeniem okna.

– taśmy okienne zewnętrzne (paroprzepuszczalne) mają na celu również zapobiegać wnikaniu wilgoci i pary wodnej w piankę, ale w tym przypadku z otoczenia. Taśmy są naklejane po zewnętrznej stronie ramy i mogą być klejone na ramach okiennych zarówno przed jak i po osadzeniu ich w ościeżu.

Obecnie na rynku są też dostępne taśmy rozprężne „trzy w jednym” czyli zastępujące wszystkie trzy warstwy jak: paroprzepuszczalną, izolacyjną oraz paroszczelną.

Ciepły montaż w naszym kraju choć funkcjonuje już od ładnych paru lat, ciągle nie wszyscy montażyści posiadają wystarczające doświadczenie, aby wykonać go w odpowiedni sposób. Do najczęściej pojawiających się błędów podczas montażu należy zaliczyć zastosowanie zbyt małej liczby kotew lub ich niewłaściwy rozstaw, przez co obniżona zostaje stabilność całej konstrukcji okna powodując często deformację ościeżnicy lub nieszczelności okna.

W naszej firmie oferujemy profesjonalny ciepły montaż przez osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Autor: Marek Cyprych

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel