Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Bezpieczny dom – sposoby zabezpieczenia okna przed włamaniem

Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie i komfortowo w swoim domu. Jakie więc zabezpieczenia możemy zastosować w przypadku okien, aby zminimalizować ryzyko włamania?

Okucia

Jednym z najistotniejszych elementów są okucia. Większość firm w ofercie posiada tzw. okucia antywłamaniowe. W takich okuciach wszystkie trzpienie, tzw. „grzybki” współpracują z zaczepami antywłamaniowymi (antywyważeniowymi) czyli skonstruowany w taki sposób, żeby uniemożliwić wyważenie okna – im więcej tego typu zaczepów tym lepsza ochrona przed włamaniem. Oferowane przez nas w standardzie okucia okienne zawierają dwa zaczepy antywłamaniowe, a wszystkie rygle są grzybkowe, co już w dużym stopniu ogranicza możliwości włamania poprzez wyważenie okna.

Rolety

Rolety zewnętrzne również doskonale sprawdzą się jako element antywłamaniowy opóźniający wtargnięcie do domu przez włamywacza. Pamiętajmy jednak, że standardowe rolety zewnętrzne nie są roletami antywłamaniowymi – one jedynie stanowią dodatkową przeszkodę dla włamywacza. Typowe rolety antywłamaniowe stosowane są zazwyczaj w sklepach i posiadają rygle na zamek, który trzeba za pomocą kluczyka otworzyć od zewnątrz. To rozwiązanie jest jednak rzadko stosowane w domach jednorodzinnych, gdyż domownicy aby zamknąć lub otworzyć taki rygiel musieliby wychodzić na zewnątrz. Dlatego dobrym dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku rolet jest silnik ze specjalnymi wieszakami blokującymi, który uniemożliwia podważenie rolety (klamry i silnik blokują pancerz, przez co nie można popchnąć rolety do góry).

Płytka antyrozwierceniowa

Kolejną opcją jest płytka antyrozwierceniowa. Częstą metodą włamań, oprócz próby wyważenia okna, jest nawiercenie ramy w odpowiednim miejscu przy klamce, w taki sposób, by otworzyć ją od zewnątrz. Taka wkładka uniemożliwia tego typu działania.

Źródło: Pressglass.com

Klamki z zabezpieczeniem antywłamaniowym

Często włamywacze próbują również za pomocą specjalnych przyrządów przesunąć okucie okna od zewnątrz i w ten sposób otworzyć okno (ruszając okuciem przekręcają klamkę). Brak zabezpieczenia przed takim przesunięciem okucia sprawia, że złodziej może po prostu otworzyć okno od zewnątrz. Jednym z zabezpieczeń przed tego typu działaniem jest klamka Hoppe Secustik, oferowana przez naszą firmę w standardzie do każdego okna. Klamka ta ma wbudowany mechanizm blokujący, który umożliwia zwykłą obsługę klamki od wewnątrz, a blokuje klamkę przy próbie manipulowania nią za pomocą okucia od zewnątrz.

Istnieją również klamki z dodatkowymi zabezpieczeniami przed manipulacją okuciem od zewnątrz, takie jak np. klamka z kluczykiem (klamka jest zablokowana zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, jeśli nie ”otworzy” się jej kluczykiem) lub klamka z przyciskiem (klamka jest zablokowana zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz dopóki nie wciśnie się przycisku na klamce – klamkę przekręca się więc wciskając jednocześnie przycisk). Doskonałym rozwiązaniem w tej materii jest nowa klamka SecuForte (patent Hoppe), gdzie trzeba docisnąć całą klamkę aby otworzyć okno.

Źródło: Pressglass.com

Źródło: Pressglass.com

Szyby antywłamaniowe

Kolejnym zabezpieczeniem są szyby antywłamaniowe (klasa P4). Dwie Tafle szkła w takiej szybie sklejone są 4 warstwami folii PVB o grubości 0,38mm – specjalnej folii charakteryzującej się dużą wytrzymałością i przejrzystością, dzięki czemu doskonale spełnia ona swoją funkcję. Szyba P4 jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawana za szybę takiej klasy, że skutkuje to zmniejszeniem składki ubezpieczeniowej nawet o około 5-10%. Zgodnie z obowiązującymi normami szyby w tej klasie mogą zastępować kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm.

Istnieje również możliwość zastosowania szyby klejonej do skrzydła. Ta metoda z kolei zapobiega możliwości wypchnięcia szyby ze skrzydła, poprzez trwałe połączenie skrzydła i szyby zespolonej.

Kontaktrony w oknach

Dodatkowym zabezpieczeniem, choć już nie będącym wprost elementem ograniczającym wtargnięcie do domu, są kontaktrony w oknach. Kontaktrony to małe magnetyczne czujniki ruchu, monitorujące czy okno jest otwarte czy zamknięte. Mogą one być podłączone do systemu alarmowego, dzięki czemu po włączeniu przez nas systemu alarmowego (np. wyjeżdżając na urlop) w przypadku niepożądanego otwarcia okna, a tym samym przerwania obwodu elektromagnetycznego, kontaktron wyśle sygnał do systemu alarmowego i w ten sposób uruchomi alarm. Kontaktrony mogą być montowane w dwóch wariantach: nawierzchniowo czyli na ramie okna – w tym przypadku są widoczne od zewnątrz, lub w wariancie ukrytym, montowane we wrębie między skrzydłem a ramą okna – w takim przypadku nie są widoczne przy zamkniętym oknie. Oferujemy tylko bardziej estetyczne i bezpieczniejsze kontaktrony ukryte we wrębie. Kontaktrony są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla właścicieli większych zwierząt jak psy czy koty, gdyż nie uruchomią one przez przypadek alarmu, tak jak w przypadku standardowych czujników ruchu.

 

Autor: Magdalena Ratajczak

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel