Drzwi przesuwne typu SLIDE a drzwi typu HST

Nowoczesne drzwi przesuwne typu SLIDE (w naszej firmie oferujemy konkretnie REHAU SYNEGO SLIDE) dają nowe możliwości i są doskonałym rozwiązaniem do każdego domu. Dlaczego? Zanim opiszemy szczegóły techniczne najpierw powiemy, czym dokładnie w efekcie końcowym, a więc dla naszego klienta, różnią się drzwi typu SLIDE (w naszym przypadku konkretnie REHAU SYNEGO SLIDE) od drzwi podnośno-przesuwnych HST czyli tzw. HS-ów.

W obu przypadkach otwieranie i zamykani drzwi, a więc przesuwanie skrzydła, jest praktycznie bezwysiłkowe (w obu przypadkach znacznie wygodniejsze niż w przypadku klasycznych drzwi przesuwnych typu PSK). Niemniej jednak SYNEGO SLIDE ze względu na inną technologię i zastosowany mechanizm zamykania drzwi obsługuje się minimalnie ciężej niż HS-y, przy czym w mojej opinii ta różnica nie ma wpływu na komfort użytkowania. Mechanizm ten dociska bowiem równomiernie cały element przesuwny do ramy, czego nie ma w drzwiach typu HST. Mimo, że powoduje on obsługę wymagającą minimalnie większej siły (naprawdę niewiele większej), to jest on jednocześnie zaletą, gdyż dzięki niemu skrzydło idealnie dopasowuje się do uszczelki obwiedniowej (czyli tej wokół ramy) ulepszając tym samym parametry izolacyjne drzwi.

W przypadku SYNEGO SLIDE skrzydło jest w całości osadzone na ramie (czyli analogicznie do zwykłych okien czy też drzwi balkonowych typu PSK, o których więcej piszemy tutaj), a skrzydło przesuwa się na aluminiowej szynie znajdującej się w dolnej części ramy drzwi. Część przesuwna drzwi po zamknięciu jest lekko wysunięta do przodu w porównaniu do części nieruchomej.

Atutem SYNEGO SLIDE jest to, że ma możliwość całkowitego okleinowania profili folią dekoracyjną – bez pozostawiania odróżniającego się kolorystycznie środkowego wrębu (Rys. 2). W drzwiach typu HST dół, a więc można powiedzieć próg wejściowy, jest cały w kolorze aluminium, w drzwiach typu PSK jest z kolei zastosowany kolor zazwyczaj najmniej odróżniający się od okleiny, ale nie jest to okleina (czyli w przypadku np. okleiny złoty dąb w drzwiach PSK wręb progu będzie wypełniony kolorem karmelowym).

Rysunek 1 - REHAU SYNEGO SLIDE

Rysunek 1 - REHAU SYNEGO SLIDERysunek 2 - REHAU SYNEGO SLIDE okleina

Rysunek 2 - REHAU SYNEGO SLIDE okleinaZ faktem, że rama nie ma klasycznego progu, wiąże się bardzo istotna zaleta – system ten może być stosowany również do okien i to jest faktycznie rewolucja! Doskonale może się sprawdzić w długich oknach wzdłuż pomieszczenia, gdzie w praktyce, przy zwykłym systemie otwierania,okno takie albo zajmowało sporo miejsca po otwarciu i nie korzystało się z niego zbyt często lub było montowane jako okno stałe, czyli bez opcji otwierania. Rysunki nr 3 i 4 przedstawiają przykładowe wykorzystanie SYNEGO SLIDE jako okna.

 • Rysunek 3 -REHAU SYNEGO SLIDE - okno

  Rysunek 3 -REHAU SYNEGO SLIDE - okno

 • Rysunek 4 -REHAU SYNEGO SLIDE - okno

  Rysunek 4 -REHAU SYNEGO SLIDE - okno

Zasadniczą różnicą, niezmiernie ważną dla każdego, kto zastanawia się które drzwi wybrać, pomiędzy SYNEGO SLIDE a drzwiami typu HS jest cena. Zazwyczaj SYNEGO SLIDE są o około 40% tańsze niż drzwi przesuwne typu HS.

Czy w takim razie SLIDE ma jakieś wady lub ograniczenia w porównaniu do HS-ów? Tak, ma. Przede wszystkim konstrukcje jakie można wykonać w systemie HS są dużo większe niż w przypadku SLIDE. Maksymalna szerokość konstrukcji np. HS SYNEGO to 10m x 2,7m, z kolei maksymalna konstrukcja SYNEGO SLIDE jest o ponad połowę krótsza i wynosi 4m x 2,6m (maksymalny wymiar skrzydła to 2m x 2,5m).

Kolejną bardzo istotną różnicą na korzyść drzwi typu HS to wysokość progu. W przypadku drzwi typu HS próg może być praktycznie z licowany z posadzką – od zewnątrz całkowicie, od wewnątrz będzie miał ok. 0,5cm. Przy drzwiach typu SYNEGO SLIDE tak niski próg nie będzie możliwy ze względu na wspomnianą już wcześniej ramę. W przypadku SYNEGO SLIDE próg od zewnątrz (czyli od strony tarasu) będzie miał ok. 6,5cm jeśli zastosujemy jakiekolwiek wylewki, płytki czy inne podobnego rodzaju posadzki na taras. Jeśli zdecydujemy się na deski tarasowe na legarach mamy szansę taki próg zniwelować, gdyż wtedy posadzka betonowa będzie na poziomie dolnej części ramy okna, czyli próg licząc od posadzki będzie miał wspomniane 6,5 cm, ale legary i deski podniosą poziom tarasu do oczekiwanej przez nas wysokości. Przy płytkach lub innych formach litej posadzki tarasowej nie jest to możliwe, gdyż rama na dole ma odpływ wody, który nie może być przykryty posadzką. Od wewnątrz z kolei próg będzie miał ok 2,5 cm. Nie jest to dużo, niemniej jednak jeśli zależy nam na idealnie równym zejściu na taras, to na pewno drzwi typu HS sprawdzą się dużo lepiej.

 • Rysunek 5 - REHAU SYNEGO SLIDE -próg od wewnątrz

  Rysunek 5 - REHAU SYNEGO SLIDE -próg od wewnątrz

 • Rysunek 6 - REHAU SYNEGO SLIDE -minimalizacja progu poprzez zastosowanie desek tarasowych

  Rysunek 6 - REHAU SYNEGO SLIDE -minimalizacja progu poprzez zastosowanie desek tarasowych

Podsumowując powyższe, zalety systemu SYNEGO SLIDE to:

 • łatwa obsługa nie wymagająca wysiłku
 • mechanizm dociskający skrzydło do ramy i do uszczelki obwiedniowej zwiększający szczelność systemu
 • możliwość wykorzystania systemu nie tylko do drzwi, ale również do okien przesuwnych
 • korzystna cena – wahająca się mniej więcej po środku pomiędzy ceną drzwi HS a PSK

Zalety drzwi podnośno – przesuwnych HS SYNEGO w porównaniu do SYNEGO SLIDE to:

 • minimalnie lżejsza obsługa skrzydła niż w przypadku SLIDE
 • możliwość z licowania progu z posadzką
 • zdecydowanie większe możliwości konstrukcyjne – konstrukcje aż do 10m szerokości

Każdy z systemu jak widać ma swoje mocne strony. Które drzwi wybrać? Zależy to od naszych preferencji, projektu, potrzeb i możliwości. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł choć częściowo ułatwi Wam tę decyzję.

Autor: Magdalena Ratajczak

Constans to firma posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji okien i drzwi z pvc i aluminium. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na oferowanie naszym Klientom produktów najwyższej jakości, nowoczesnych i trwałych, w korzystnej cenie. Zapraszamy do salonu sprzedaży w Kłodawie koło Gorzowa Wlkp.